Zawory elektromagnetyczne to jedne z najpopularniejszych rodzajów zaworów dostępnych na rynku. Jego zastosowanie widoczne jest w wielu gałęziach przemysłu i nie tylko. Dowiedz się, gdzie stosować zawory elektromagnetyczne, jak są zbudowane i do czego są wykorzystywane.

Budowa zaworu elektromagnetycznego

Budowa zaworu jest bardzo prosta. Ich sterowanie odbywa się za pomocą prądu. Działanie elektrozaworu odbywa się przy wykorzystaniu cewki elektromagnetycznej. Odcięcie sygnału elektromagnetycznego powoduje zmianę położenia zaworu. Zamknięcie elektrozaworu odbywa się poprzez powrót membrany lub grzybka do stanu położenia pierwotnego. Często jest to wymuszane ciśnieniem układu i wspomagane siłą sprężyny.

Zawór elektromagnetyczny zasada działania

Głównym zadaniem elektrozaworów jest efektywne i sprawne kontrolowanie przepływu płynów oraz gazów w instalacjach. Zawory mogą być stosowane do różnego rodzaju medium, w tym także tak uciążliwych jak kleje, pasty czy media galaretowate.

Jak prawidłowo dobrać zawór elektromagnetyczny? Zdecydowanie należy wziąć pod uwagę parametry konkretnej instalacji. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Źle dobrany zawór może powodować m.in. utratę ciśnienia w instalacji, brak przepływu, wycieki, erozję, obniżenie żywotności zaworów i pozostałych elementów układu. Istotną kwestią jest również rodzaj medium w instalacji. W zależności od tego, musimy dobrać odpowiedni materiał z jakiego powinien być wykonany elektrozawór. Możemy wybierać spośród zaworów ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej czy wykonanych z mosiądzu. Podczas wyboru zaworów należy również wziąć pod uwagę temperaturę medium, ciśnienie oraz funkcje i zaworu.

Rodzaje elektrozaworów

W podstawowej klasyfikacji możemy podzielić zawory elektromagnetyczne na:

  • zawory dwudrogowe,
  • zawory trzydrogowe,
  • zawory wielodrogowe

Rodzaj elektrozaworu zależny jest od ilość dróg przepływu danego medium w instalacji.

Zawór odcinający elektromagnetyczny – działanie

Wśród zaworów elektromagnetycznych możemy wyróżnić zawory odcinające. Ich podstawowym zadaniem jest odcięcie dopływu wody lub innego medium, które znajduje się w danej instalacji. Zawór odcinający elektromagnetyczny jest niezbędny w przypadku awarii lub gdy pojawiają się nieszczelności.

Zastosowanie zaworów elektromagnetycznych

Stosowanie elektrozaworów jest bardzo powszechne. Najczęściej możemy je spotkać w automatyce przemysłowej czy w motoryzacji. Dobierając odpowiedni zawór do warunków pracy możemy cieszyć się jego bezawaryjnym działaniem. Elektrozawory stosowane są głównie do sterowania przepływem gazu, powietrza, wody czy innych substancji. Możemy je również znaleźć w takich sektorach przemysłu jak: oczyszczalnie ścieków, systemy chłodzenia, zaopatrzenie wody itp.

Firma Te-Ha-Bud oferuje szeroką gamę elektrozaworów w wielu wariantach. Dzięki temu możesz dopasować odpowiednie rozwiązania dla konkretnej instalacji.