0

Koszyk

Zawory klapowe

Zawory klapowe, jak wskazuje nazwa to urządzenia, które zamiast kuli wyposażone są w charakterystyczną klapę. Zawory klapowe działają jako mechanizm zamykający. Mogą być również używane jako armatura regulacyjna lub dławiąca.

Zawór zwrotny klapowy budowa

Jak wygląda budowa zaworów zwrotnych? Tego typu zawory montowane są razem z dyskiem, który porusza się na dedykowanych zawiasach i wale. Dysk zaworu wychyla się z gniazda, co umożliwia przepływ medium. Jeżeli dysk wraca z powrotem do gniazda, wówczas przepływ jest wstrzymany.

Ze względu na budową zaworów klapowych, możemy wyróżnić kilka różnych typów łączenia tych zaworów z rurociągiem:

  • konstrukcja kołnierzowa,
  • konstrukcja międzykołnierzowa typu Wafer – w tym przypadku zawór klapowy umieszczany jest pomiędzy kołnierze rurociągu. Montuje się go zestawem długich śrub, które są wkładane są pomiędzy zawór i dwa kołnierze.
  • konstrukcja międzykołnierzowa typu LUG – ten rodzaj zaworów klapowych wyposażony jest w otwory gwintowane znajdujące się po obu stronach korpusu. Montowany jest przy użyciu oddzielnych śrub do kołnierza rury. Taka instalacja umożliwia w razie potrzeby jednostronny demontaż.

Zalety zaworów klapowych

Zawory klapowe są przede wszystkim odporne na korozję i ścieranie. Świetnie sprawdzą się w instalacjach i miejscach o trudnych warunkach pracy. Są również samoczyszczące i dwukierunkowe. Możliwa jest instalacja w obu kierunkach przepływu. Do zalet zaworów klapowych zaliczamy również prosty montaż oraz konserwację. Do montażu nie potrzebujesz żadnych dodatkowych uszczelek czy smarowania.

Zawór klapowy zastosowanie

Zawory klapowe mogą być wykorzystywane do instalacji o różnym medium np. do gazu, wody czy powietrza. Ich szerokie zastosowanie odnajdujemy w przemyśle, z uwagi na krótką zabudowę, niewielką wagę oraz wysoką odporność na uszkodzenia. Zawory klapowe to element, który sprawdza się w armaturze przemysłowej. W łatwy sposób możemy go zautomatyzować, stosując siłowniki elektryczne, pneumatyczne czy instalując go do innych aplikacji. Oprócz przemysłu, zawory zwrotne klapowe znajdziemy również w różnego rodzaju instalacjach wodociągowych i ciepłowniczych.

Zawory klapowe cennik

Na cenę zaworów klapowych wpływa kilka czynników. Posiadają one różne średnice, dzięki czemu możesz dobrać je odpowiednio do swojej instalacji. W zależności od rodzaju medium, jakie będzie przepływać, możemy również wybierać spośród zaworów klapowych tworzonych z różnych materiałów. Wszystkie te aspekty wpłyną na ostateczną cenę zaworów.

Sprawdź dostępną ofertę przepustnic.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.
X