Zawory kulowe i grzybkowe to powszechnie stosowane rodzaje zaworów w wielu instalacjach. Możemy je spotkać zarówno w instalacjach wodnych, gazowych, grzewczych w przemyśle i w warunkach domowych. Dowiedz się, do jakich instalacji wybrać konkretny zawór i czym się różni zawór kulowy od grzybkowego.

Zawór kulowy schemat

Zawór kulowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w różnych typach instalacji. Stosowany jest głównie do odcięcia lub otwarcia przepływu danego medium. Czynnikiem może być zarówno medium ciekłe jak i gazowe.

Budowa zaworu kulowego jest bardzo prosta. Za zamykanie przepływu odpowiada kula uszczelniona teflonem. Żeby zamknąć lub otworzyć zawór należy przekręcić o 90 stopni rączkę, dźwignię lub motylek.

Zawory kulowe najczęściej wykonywane są z mosiądzu, stali nierdzewnej, węglowej lub kwasoodpornej. Stosowanie wysokiej jakości materiałów wpływa na długą eksploatację i żywotność zaworów.

Do zalet zaworów kulowych możemy zaliczyć przede wszystkim ich uniwersalny charakter. Możemy je stosować w różnych instalacjach, zarówno w przemyśle jak i do użytku domowego. Cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i długa żywotnością.

Zawór grzybkowy – budowa i zasada działania

Zawory grzybkowe to zawory, które stosowane są najczęściej w przypadku instalacji wodociągowych i gazowych. Można je również wykorzystywać do pracy przy wysokich temperaturach i w trudnych warunkach. Ich głównym zadaniem jest odcinanie przepływu, a także kontrola natężenia medium w instalacjach. Zawory grzybkowe najczęściej wykonywane są z żeliwa, stali kwasoodpornej lub węglowej.

Budowa zaworów grzybkowego cechuje się, jak sama nazwa wskazuje – trzpieniem w kształcie grzybka. Zawory uszczelniane są teflonem – w przypadku ciepłej wody i agresywnych cieczy, oraz gumą – w instalacjach z zimną wodą.

Rodzaje zaworów grzybkowych

Zawory grzybkowe dostępne są w wielu wariantach. Ze względu na pełnioną funkcję możemy podzielić zawory grzybkowe na: odcinające, przelotowe i regulacyjne. Na rynku możemy również znaleźć różne rozwiązania pod względem budowy. Wyróżniamy zawory grzybkowe kołnierzowe, gwintowane, międzykołnierzowe oraz do wspawania.

Zawór grzybkowy czy kulowy

Stojąc przed wyborem odpowiedniego zaworu, często zadajemy sobie pytanie, czy wybrać zawór grzybkowy czy kulowy? Wszystko zależne jest od potrzeb naszych instalacji. Jeżeli szukamy zaworu, które posłuży do szczelnego zamknięcia przepływu w instalacji – najlepszym rozwiązaniem będzie zawór kulowy. Jeżeli zależy nam na regulacji czynnika w instalacji, warto postawić na zawór grzybkowy.

Kolejną różnicą między zaworem grzybkowym a kulowym jest ich regulacja. W przypadku zaworów kulowych należy wykonywać ćwierć obrotowe ruchy dźwignią. Jeżeli chodzi o zawory grzybkowe należy wielokrotnie obrócić pokrętło.

Niezależnie od wybranego rodzaju zaworu, warto pamiętać aby precyzyjnie dostosować produkt do wymagań konkretnej instalacji. Tylko wtedy możemy osiągnąć gwarancję szczelności i bezawaryjności, a nawet wydłużyć eksploatację zaworu i innych elementów instalacji.