0

Koszyk

Zawory membranowe i przeponowe

Zawory membranowe – jak sama nazwa wskazuje – zostały wyposażone w specjalną sprężystą membranę. Jej zadaniem jest oddzielenie wszelkich zanieczyszczeń, jakie przepływają, od pozostałych części zaworu. Mogą to być na przykład różnego rodzaju płyny agresywne chemicznie, zawiesiny włókniste i inne substancje albo gazy. Doskonale sprawdzają się w pracy z płynami korozyjnymi oraz wieloma innymi mediami. Ich wykorzystanie pozwala na precyzyjną regulację kontroli przepływu.

Jak działają zawory membranowe?

Zasada działania zaworów membranowych (przeponowych) uzależnione będzie przede wszystkim od tego, jaki rodzaj napędu został w nich zastosowany. Wyróżniamy bowiem modele sterowane ręcznie, pneumatycznie albo zawory membranowe z napędem elektrycznym. Ich działanie polega najczęściej na uginaniu się membrany (np. z elastycznego polimeru), co pozwala ograniczyć przepływ przez zawór.

Zawory membranowe są szczególnie często wykorzystywane tam, gdzie liczy się wysoki poziom higieny, odporność na korozję, długa żywotność i łatwość konserwacji. Niezawodność regulacji przepływu pozwala na ich montaż w przypadku naprawdę wymagających instalacji, na przykład w przemyśle spożywczym.

Zawory membranowe w przemyśle

Głównym obszarem, w którym wykorzystuje się zawory przeponowe (nazywane również membranowymi) są media agresywne chemiczne (ciecze i gazy). Dlatego też najczęściej spotyka się je w przemysłowych i komunalnych oczyszczalniach, elektrowniach (odsiarczanie spalin), w różnorodnych zakładach przemysłowych np. dla transportu medium ścierającego itp. Konstrukcja zaworów membranowych i przeponowych składa się z korpusu posiadającego minimalne dwa porty przyłączeniowe, przepony oraz trzpienia zamykającego przepływ. Do produkcji korpusu wykorzystuje się różnego gatunku stal oraz tworzywa sztuczne, natomiast sama membrana jest gumowa lub też stworzona ze specjalnego plastiku. Początkowo rozwiązania te były zaprojektowane dla i wykorzystywane przez zakłady przemysłowe, natomiast w późniejszym czasie, dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów, zostały także zaadaptowane np. na potrzeby laboratoriów farmaceutycznych.

Sterowanie zaworami przeponowymi

Zawory membranowe (przeponowe) mogą być sterowane zarówno automatycznie, jak i ręcznie. Pośród rozwiązań automatycznych wyróżnia się między innymi systemy sterowania elektrycznego, hydraulicznego, czy też najbardziej popularnego – pneumatycznego. Najczęściej spotykaną konstrukcją jest rozwiązanie oparte na dwóch portach przyłączeniowych, natomiast istnieją także urządzenia z trzema i więcej portami. Starsza generacja nie pozwalała na regulację i kontrolę procesu przepływu, natomiast nowoczesne rozwiązania oferują funkcjonalność również w tym zakresie.

Przejdź do: zawory regulacyjne, zawory parowe.

Zakres ciśnień: 6 bar (87psi); 8 bar (116psi) na zapytanie ofertowe.
Zakres temperatur: guma naturalna do +80° C, dostępna jest także wersja wysokotemperaturowa do +100° C
Media: powietrzne lub woda
Nie znaleziono produktów, których szukasz.
X