Zawory trójdrożne, powszechnie nazywane są również zaworami trójdrogowymi. Ich budowa jest charakterystyczna i składa się z trzech wyjść na rury. Zadaniem zaworów trójdrożnych jest przede wszystkim ustawienie temperatury wody w instalacji danego obiektu. Najczęściej możemy więc je spotkać w instalacjach grzewczych. Sprawdź, jak wygląda budowa zaworów trójdrogowych, jak je zamontować i gdzie są wykorzystywane.

Budowa zaworu trójdrożnego

Zawory trójdrożne, powszechnie nazywane są również zaworami trójdrogowymi. Ich budowa jest charakterystyczna a korpus składa się z trzech wyjść do przyłączy. Zawory trójdrogowe mają kształt przypominający literę T. Są podobne do trójnika. Zawór trójdrożny wyposażony jest w korpus, kulę oraz w zależności od potrzeb napęd; ręczny, pneumatyczny lub elektryczny. Najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub innych materiałów, w zależności od rodzaju i zastosowania konkretnego zaworu. Możemy wyróżnić zawory trójdrożne mieszające lub rozdzielające. Czym się różnią?

Rodzaje zaworów trójdrogowych

Zawory trójdrogowe mogą różnić się pod względem budowy, a także sposobu sterowania. Tak jak pisaliśmy powyżej, z uwagi na pełnione funkcje możemy wyróżnić zawory trójdrożne mieszające lub rozdzielające.

Zawór trójdrożny rozdzielający wykorzystywany jest w instalacjach, w których potrzebna jest zmiana kierunku przepływu medium w instalacji. Taki zawór wyposażony jest w napęd, który odpowiada za przekierowanie czynnika do odpowiedniego portu. Zawory trójdrożne rozdzielające umożliwiają zasilanie dwóch odbiorników. Możemy wtedy przełączać kierunki przepływu naprzemiennie.

Zawór trójdrożny mieszający stosowany jest często w instalacjach grzewczych. Zadaniem jest łączenie wody zasilającej z wodą, która wraca do instalacji grzewczej. Regulacja umożliwia ustawienie temperatury medium w instalacji i określenie proporcji mieszania.

Zastosowanie zaworów trójdrożnych

Zawory trójdrożne są powszechnie stosowane w wielu instalacjach przemysłowych. Zawory pozwalają kontrolować temperaturę medium w instalacji, dlatego nie może ich zabraknąć w żadnym systemie CO. Zawór trzydrogowy jest również stosowany tam, gdzie konieczne jest podłączenie różnych źródeł ciepła w instalacjach grzewczych.

Zawór trójdrożny cena

Ile kosztują zawory trójdrogowe? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zaworu wybierzemy i z jakiego materiału został on wykonany. Najtańsze modele zaworów możemy znaleźć do 200 zł. W przypadku zaworów trójdrożnych z siłownikiem cena jest znacząco wyższa. W przypadku zaworów do pracy w ciężkich warunkach musimy się liczyć ze znaczącymi kwotami, zwłaszcza gdy zawory są w pełni zautomatyzowane z pełną wizualizacją ich stanów położenia.

Pamiętaj, aby dopasować odpowiednie zawory do swojej instalacji. Tylko prawidłowo dobrane elementy, będą zapewniały szczelność całego systemu.