Oznaczenie zaworów pozwala na na jego dopasowanie do specyfiki danej instalacji, jak też specyficznych warunków, w jakich przyjdzie mu pracować. Sprawdź, jakie symbole można spotkać na zaworach i co one dokładnie znaczą. W przypadku zaworów sterujących przepływem medium jest to kluczowe dla niezawodnego działania całego systemu.
Symbole zaworów kulowych – jak odczytywać?
Prawidłowe odczytanie symboli na zaworach kulowych jest bardzo ważne, aby dopasować komponenty do specyfiki danej instalacji. Właśnie z tego powodu należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów, jak na przykład kierunek przepływu, ciśnienie robocze, średnicę nominalną, materiał wykonania albo rodzaj połączenia. Znajomość symboli pozwoli nam wybrać niezawodne komponenty, które będę odporne na szereg czynników, jakie mogą się pojawić w danym środowisku pracy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze oznaczenia literowe, jakie możemy spotkać, gdy wybieramy zawory do różnych układów.
- DN – średnica nominalna (z ang. nominal dimeter). Jest to nominalny wymiar średnicy rury, jaki podawany jest w milimetrach i posiadający odpowiednik w calach. Przykładowo – DN25 oznacza wymiar 1 cala. W systemach pneumatycznych zawory kulowe mają zakres od najmniejszego DN6 (odpowiadającego 1/8 cala) do często stosowanego DN150, czyli 8 cali.
- PN – nominalne ciśnienie pracy (ang. nominal pressure). Ta kategoria określona jest przez normy ISO. Oznacza wartość ciśnienia, przy którym zawór może działać bezpiecznie w normalnych warunkach eksploatacji. PN określane jest na podstawie maksymalnego ciśnienia, jakie komponent może wytrzymać przez dłuższy czas, nie przekraczając granic bezpieczeństwa. Wartość PN wyrażana jest w barach, a wśród popularnych rozwiązań możemy spotkać PN6, PN10, PN16, PN25 czy PN100.
- Materiał – w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane zawory, na korpusie znajdować się będzie stosowne oznaczenie. Może to być na przykład mosiądz CW617N, stal nierdzewna 304, stal kwasowa 316, stal węglowa A105 lub żeliwo GG.
- Typ połączenia – producenci zaworów często stosują się do zasady, że średnica wyrażona w DN oznacza armaturę kołnierzową, natomiast w przypadku zaworów kulowych podaje się oznaczenie w calach.
Prawidłowe odczytanie schematu oznaczenie jest niezbędne dla prawidłowego wyboru, a co za tym idzie – niezawodnego działania zaworów w aplikacjach przemysłowych i nie tylko. Właśnie z tego powodu należy też zwrócić uwagę na specyfikę medium roboczego, jakie będzie przepływać przez zawór, klasy ciśnień PN oraz rozmiar średnicy. Pozwoli nam to uchronić instalację przed częstymi awariami oraz stratami przepływających cieczy, gazów itd.
Dlaczego należy zwracać uwagę na oznaczenia zaworów?
Prawidłowe odczytanie symboli ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania zaworu kulowego. Pozwala dopasować idealne rozwiązania do typu danej instalacji, jak również środowiska pracy, w którym przyjdzie mu pracować. Odpowiednio dobrany zawór pozwala na sprawne sterowanie kierunkiem przepływu medium ( do wyboru mamy na przykład zawory jednostronnego albo dwustronnego działania), regulację natężenia przepływu, czy dostosowanie materiału do specyfiki przepływających przez zawór cieczy albo gazów.
Prawidłowe odczytanie oznaczenia zaworów pozwala nam ponadto uniknąć ryzyka pojawienia się awarii, które mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia instalacji, a co za tym idzie – generować duże koszty naprawy.