Newsletter

Strona główna » Zawory » Pneumatyczne

Zawory pneumatyczne

Zawór pneumatyczny to jeden z głównych elementów każdego układu pneumatycznego ze sprężonym medium - zwykle sterowane sprężonym powietrzem. Urządzenie tego rodzaju spełnia kilka funkcji, między innymi odpowiada za poziom ciśnienia bądź natężenie przepływu, a także kontroluje i steruje kierunkiem przepływu czynnika roboczego.


Zawory pneumatyczne to innowacyjna technologia, która znajduje zastosowanie w wielu gałęziach szeroko pojmowanego przemysłu. Do produkcji takich zaworów korzystamy wyłącznie z zaawansowanych rozwiązań, które pozwalają uzyskać niezawodne urządzenia wysokiej jakości. Jak działają zawory pneumatyczne? Otóż dzięki nim możemy sterować strumieniem medium w kierunku dowolnej części układu, a także otwierać bądź zamykać dostęp do niego.  W przeciwieństwie do elektrozaworów, przepływ medium odbywa się pneumatycznie przy użyciu sprężonego powietrza, które daje możliwość sterowania układem. 


Pneumatyka

Pneumatyka to jeden z działów inżynierii mechanicznej, który dotyczy tworzenia oraz stosowania różnego rodzaju urządzeń, w których wykorzystuje się sprężone medium do sterowania i przekazywania energii. Niezwykle istotnym elementem każdego takiego układy są zawory.  

Napęd pneumatyczny - sprężone powietrze

Napędy pneumatyczne w zaworach zasilane są sprężonym powietrzem, dzięki któremu może on wykonywać takie działania jak: otwieranie, zamykanie, przesuwanie czy obracanie jednym z elementów. Sterowanie pneumatyczne za pomocą siłowników, z takim medium jak powietrze, jest bezpieczne i nie generuje dodatkowe zanieczyszczenia. Siłownik pneumatyczny odpowiada za zamianę sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Układy pneumatyczne i wszystkie jego elementy powinny być dopasowane do siebie w sposób spójny. Błędy związane z niedopasowaniem mogą wpływać na szczelność i pracę całej instalacji, w tym przepływ czynnika. Pneumatyczny rodzaj sterowania jest jednym z najczęściej stosowanych technik domowych i przemysłowych instalacjach.

Zawory pneumatyczne konstrukcja 

W zaworach pneumatycznych, znanych również pod nazwą "wyspy", za kontrolę ciśnienia oraz przepływu odpowiedzialne jest zasilanie pneumatyczne, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą.

Rodzaje zaworów pneumatycznych a kierunek przepływu

Pod względem konstrukcyjnym wyróżnić można kilka podstawowych typów, a mianowicie zawory pneumatyczne kulowe, grzybkowe, membranowe (przeponowe), a także klapowe (motylkowe). Z kolei biorąc pod uwagę ich zastosowanie, mówić można o urządzeniach sterujących ciśnieniem, kierunkiem oraz natężeniem przepływu.

Zawory rozdzielające, czyli tzw. rozdzielacze, mają za zadanie sterowanie kierunkiem przepływu, co oznacza, iż wykorzystuje się je do kierowania medium do wybranego miejsca instalacji, otwierając lub zamykając do niego dostęp. Oznaczenie funkcji tego rodzaju rozwiązania przedstawiane jest jako np. 3/2, 2/2, gdzie ilość otworów określonych jest przez pierwszą cyfrę, a ilość możliwych położeń przez drugą. Wśród zaworów rozdzielających możemy wyróżnić różne konstrukcje np. zawory z suwakiem, płytką rozdzielającą lub z grzybkiem. Zawory rozdzielające możemy ocenić przez pryzmat liczby dróg, którymi przepływa czynnik roboczy, liczby sterowanych położeń, wielkość zaworu, sposób sterowania lub jego odmiany, a także sposób zasilania. Zawory pneumatyczne to zawory rozdzielające, którymi sterujemy bezpośredni i pośrednio. Sterowanie bezpośrednie stosowane jest w przypadku małych zaworów. Sterowanie pośrednie jest wykonywane za pomocą dodatkowego pilota.

Zawory nazywane reduktorami lub regulatorami ciśnienia to z kolei rozwiązania pneumatyczne sterujące ciśnieniem, a urządzenia dławiące lub dławiąco-zwrotne wykorzystywane są do regulacji przepływu.

Wśród zaworów możemy wyróżnić zawory jednostronnego działania (zawory zwrotne). Pozwalają one na przepływ medium w jednym kierunki, bez drogi powrotnej. Zawory zwrotne sterowane pneumatycznie, ograniczają przed nagłym i nieoczekiwanym zanikiem powietrza zasilającego.

Wśród zaworów pneumatycznych możemy wyróżnić także zawory odcinające. Są one stosowane do odcinania i otwierania drogi czynnika roboczego, przepływającego w instalacji w układach sterowania pneumatycznego. W zaworach sterowanych pneumatycznie, medium może być zarówno sprężone powietrze, gaz, para wodna, olej czy woda. 

Niezależnie od rodzaju, zawory sterowane pneumatycznie sprawdzą się w niemal każdej gałęzi przemysłu. Dobór odpowiednich rozwiązań i trwałość materiałów sprawia, że będą wydajne nawet w trudnych warunkach. 

Zawory pneumatyczne - zasada działania i zastosowanie

Zawory sterowane pneumatycznie to uniwersalne rozwiązanie stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Różnorodne branże bardzo szeroko wykorzystują możliwości zaworów pneumatycznych, gdyż ich konstrukcja doskonale odpowiada bardzo ciężkim warunkom pracy oraz intensywnemu użytkowaniu w ciepłownictwie, gazownictwie, przemyśle spożywczym etc.

Oprócz elektrozaworów proponujemy również zawory pneumatyczne kołnierzowe i gwintowane ze stali nierdzewnej. Zawory sterowane pneumatycznie mają szerokie zastosowanie, które sprawia, że możesz je dopasować do wielu instalacji i branż.


Zawór pneumatyczny gwintowany dwudrożny
pneumatyczny gwintowany dwudrożny  <span class='nobrake'>0 - 40 bar</span>
Ciśnienie:0 - 40 bar

Katalog
do pobrania:

Pobierz PDF

Przyłącza:G1/4 - G3 - przyłącze w korpusie gwintowane
Działanie:bezpośrednie
Temp. otoczenia:maks. do + 60° C

Zawór pneumatyczny gwintowany trójdrożny
pneumatyczny gwintowany trójdrożny  <span class='nobrake'>0 - 40 bar</span>
Ciśnienie:0 - 40 bar

Katalog
do pobrania:

Pobierz PDF

Przyłącza:G 1/2” - G 2”
Działanie:bezpośrednie
Temp. otoczenia:maks. do + 60° C = NBR

Zawór pneumatyczny kołnierzowy dwudrożny
pneumatyczny kołnierzowy dwudrożny  <span class='nobrake'>0 - 40 bar</span>
Ciśnienie:0 - 40 bar

Katalog
do pobrania:

Pobierz PDF

Przyłącza:DN15 - DN100 - przyłącze kołnierzowe
Działanie:bezpośrednie
Temp. otoczenia:maks. do + 60° C

Zawór pneumatyczny kołnierzowy trójdrożny
pneumatyczny kołnierzowy trójdrożny  <span class='nobrake'>0 -16 bar</span>
Ciśnienie:0 - 40 bar

Katalog
do pobrania:

Pobierz PDF

Przyłącza:DN15 - DN200 - przyłącze kołnierzowe
Działanie:bezpośrednie
Temp. otoczenia:maks. do + 60° C